10. lokakuuta 2013

Mitä Espanjassa asuminen maksaa?

Ajattelin esitellä niinkin jänniä juttuja kun paikallisia ruokakaupan hintoja. Ehkei voi yleistää ja puhua asumiskustannuksista Espanjassa, koska ne vaihtelee maan sisällä niin paljon, mutta tässä vähän osviittaa ruuan hinnasta Barcelonassa. 

Nämä ostokset ovat noin kuukauden takaiselta kauppareissulta. Kyseessä ei ole mitenkään tavanomainen saalis, viiniä (oli muuten pahaa) ja vesimelonia tulee ostettua harvoin, kuten myös jääteetä. Tuosta kerrasta taisi alkaa meidän kreikkalaisen jogurtin kausi, sitä tulee nyt ostettua enemmänkin.


Allaolevassa kuvassa paraguaylainen persikka, tuollainen littana. Täällä ne on nimenomaan paraguaylaisia, Argentiinassa japanilaisia. Mistäköhän ne oikeasti tulee?
Elokuussa lomalla näin yhden suomalaisen K-kaupan hyllyssä vastaavia "paraquailaisiksi" nimettyinä.


Koko saaliin hinnaksi tuli muistaakseni vähän reilut 20 euroa, kuitti on hukkunut jonnekin.

Tänään käväisin pikaisesti kaupassa, lähinnä happihyppelyllä. Tämä etätöiden tekeminen kotoa käsin ei nimittäin taida oikein olla mun juttu. On hirveän vaikea istua koneen ääreen ja keskittyä pelkästään töihin. Yhden painalluksen päässä on facebook, blogit, uutiset ja vaikka mitä. Minulta puuttuu ihan perus itsekuria. Nytkin on tullut lähes kolme päivää vietettyä yöpuvussa neljän seinän sisällä. Tänään oli pakko tehdä poikkeus ja lähteä kävelylenkille ruokakauppaan. Tässä tämän päiväinen saalis.


Tämä kaikki kustansi yhteensä 13,59 euroa.


En osaa oikein sanoa, onko tämä keskitason hintainen ruokakauppa. Maitolitra maksaa kuitenkin yleensä aina noin 85 senttiä, kuten yllä kuitissa näkyy. Vuohenjuusto maksoi 1,99e ja 370 grammaa kanafileitä 3,31e. Pari isoa avokaadoa kustansi yli 2 euroa, mikä on aika paljon. Ehkä kauppahallista vois saada halvemmalla. Tomaatin kilohinta näyttäisi olevan 85 senttiä. Leipä oli tänään pikkasen normaalia kalliimpaa. En ole aikoihin käynyt Suomessa ruokakaupassa, joten en osaa verrata sinne, mutta veikkaisin, että nuo tänpäiväiset ostokset olisivat maksaneet Helsingissä ainakin 20 euroa.

Miltä näyttää verrattuna muualle maailmaan?

30 kommenttia:

  1. Tosi halpaa kaikki, uskomatonta! Täällä Itävallassa on kyllä kallista.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Eipä ole yllättävääkään. On siellä varmaan halvempaa kun Suomessa, vai? :)

      Poista
  2. Kiitos kauppakuitista, näitä on mielenkiintoista lueskella! :)

    Edulliselta näyttää munkin silmiini. Meidän lähikaupoissa maito kustantaa vähintään 1.10 litralta (tuoremaito), tomaatti (ranskalainen) oli just kaupassa 1,25 euroa kilolta ja mietin, että mukavan halpaa. ;) Vuohenjuusto taitaa olla suunnilleen samoissa hinnoissa. Avokadot maksoivat viimeksi katsoessani reilun euron kappaleelta, joten suunnilleen samoissa hinnoissa. Kanafileistä en oikein osaa sanoa, kun ostan niitä niin harvoin.

    Olen jo jonkin aikaa suunnitellut samantapaisen postauksen tekemistä, ehkä joskus saan aikaiseksi. :)

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Okei, no on siellä Pariisissa ehkä pikkasen kalliimpaa. Noi oli halvimmat tomaatit tänään, mutta olis saanut kalliimpiakin. Valitsin parhaimman näköset, en tiedä oisko ne ollut ne halvimmat, koska ne oli nimikkeellä "kypsiä tomaatteja".
      Täällä ei muuten myydä ollenkaan tuoremaitoa, kaikki on UHT:tä. Onneksi toi Asturianan rasvaton on kuitenkin ihan hyvää kahviin ja tarvittaessa murojen kanssa.

      Tee ihmeessä vastaava!

      Poista
    2. Aina yhtä mielenkiintoinen aihe tämä ruuan hinta. Ihan vieressä tässä sijaitsee Mercadona joten siellä tulee hankittua ruokaostokset. Maidon hinta on 0.56€/Litra ja jos ostaa 6 paketin niin vain 0.53€/Litra. Ja kyseessähän on tätä UHT-maitoa. Super edullisia tomaattejahan tuolta ketjulta ei näytä saavan. Mutta kyllä kuukauden ruokaostosten hinta on suomesta lähdettyä puolittunut. Ja ehkä ruuan laatukin?!

      Poista
    3. Siis piti sanoa että ruuan laatu on parantunut...:)

      Poista
    4. Hyvä että selvensit.. johan mietinkin, että onko Suomessa muka parempi laatuista ruokaa :) Meillä ei löydy yhtään Mercadonaa tai Carrefouria läheltä, tuntuu että niistä vois saada halvemmalla ruuat. Pitäisi tutkia lähettääkö ne kotiin tilauksia. Lähin on Caprabo, umpimähkäiset pakit (joilta en kyllä osta mitään vapaaehtoisesti) ja sitten tuo Bonpreu, joka sekin sijaitsee aikamoisen kävelyn päässä (pahinta on kyllä kotiin paluu 6 korttelia ylämäkeä). Onkohan siellä etelässä halvemmat hinnat? :D

      Poista
    5. Mercadona tosiaan sijaitsee tien toisella puolen. Kohtuu matkan päästä löytyy myös SuperValu, consum, alcampo ja carrefoureja jopa kaksi. Tosin tunnustettakoon että ilman autoa ei tulisi käytyä näissä kaikissa. Luulen että ruoka ja ostokset voi olla tämmöisissä "pikku" kaupungeissa edullisempaa. Kehumpa vähän vielä :) Täällä on myös kerran viikkoon perjantaimarkkinat ja sieltä kuulemma saa myös kasvikset todella edullisesti. Ovat kuulemma Euroopan suurimmat paikallismarkkinat.

      Poista
    6. No niin just, kiitos :) Ens kerralla asuntoa etsiessä täytyy kyllä tutkia kauppamahdollisuudet tarkemmin. Meillä on periaatteessa ihan lähellä yksi kauppahalli, mutta ne aukioloajat ei oikein sovi meidän aikatauluihin. Eikä se ole mitenkään edullinen paikka!

      Poista
  3. Loistava bloggauksen aihe! Hintataso siellä näyttäisi olevan aika kohtuullinen :)

    Täälläpäin maitolitra maksaa 13 pesoa (0,75e), litra maustamatonta jogurttia 25 pesoa (1,47e), tortillat 14 pesoa kilo. Hedlemät ja vihannekset ovat halpoja (paitsi paprika 60 pesoa eli 3,5e kilo!!). Avocadokausi on kuumimmillaan ja nyt hinta on noin 20 pesoa (1,20e) kilolta. Kanaa ostan yleensä läheisestä polleríasta ja yksi iso kananrinta fileiksi leikattuina maksaa yleensä 70 pesoa (4e).

    Mitä maksaa hyvä oliiviöljy sielläpäin? Tuntuu että täällä on ihan kiskurihinnat kun 3/4 litraa maksaa n. 7e.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Oho, täällä meidän lähikaupassa näyttäis oliiviöljy maksavan noin 3-5e litralta, eli paljon edullisempaa kun siellä Meksikossa. Maustamatonta jogurttia sais 4 pientä purkkia (à 125g) eurolla, paprika 2e/kilo. Mandariinit 1,50e/kilo ja banaanit noin euron/kilo.
      Tsekkasin nää hinnat meidän lähikaupan verkkokaupasta.

      Poista
  4. Halpaa on, me ollaan lomailtu kesaisin viime vuosina Torreviejan kulmilla mun vanhempien luona, Turkin jalkeen meille Espanjassa halpaa on viini ja merenelavat, niista onkin nautittu, yleensakin ravintoloissa syöminen tuntui meista tosi edulliselta. Taalla on kamala alkoholivero, joka kismittaa silla tykkaamme viinista. Paikalliset juustot on edullisia mutta tuontijuustot kalliita kuten muukin tuontitavara, Espanjasta on siis roudattu viinia, juustoa ja salamia. Meilla vihannekset ja hedelmat on todella laadukkaita ja halpoja, tomaattikilo maksaa talla hetkella 70 senttia eika ole kovin halpaa silla tomaattikaudella eli kesalla sita saa halvimmillaan noin 20 senttia kilo, yrttiniput on vajaa 10 senttia kipale, kilo kurkkuja noin 50 senttia, tuoremaito on musta aika hinnakasta silla se on noin euron litra mutta kestomaitoa saa halvalla. Lihanhinta on taalla aika kova varsinkin jos vertaa tulotasoon, rasvaton naudanjauheliha on noin 10€/kg, mutta liha on laadukasta, sen huomaa muissa maissa kaydessa, jogurtti on taalla halpaa silla se on yksi paikallisen ruokapöydan perusjuttuja. Hyva oliiviöljy maksaa alkaen 5 €/l. Vıhannekset ja hedelmat on turkkilaisen kodin paaelintarvikkeita maitotuotteiden rinnalla, leipa on tosi halpaa ja hyvaa ja sitahan taalla myös syödaan, kohtuullinen paikallinen viinipullo maksaa sen 5 €/plo ja siita ylöspain.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Mielenkiintoista. En tiedä minkälaiset palkat Turkissa on, jos ruoka kuitenkin on aika saman hintaista. Täällä minimipalkka taitaa olla noin 650e kuussa.

      Poista
  5. Pakko kommentoida vähän eri aiheesta, nimittäin tuosta etätyön tekemisestä. Itsekään en ole käynyt tällä viikolla useampana päivänä ulkona ollenkaan, ja eilen roikuin koko päivän melkein pyjamassa (olin kyllä periaatteessa pukenut, koska oli kunnon paidat, ja pyjamahousujen alle oli pakko laittaa sukkahousut, koska brittitalot), joten suunnittelin tälle päivälle myös kauppareissun että tulisi vähän ulkoiltua :D

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Hahaha, onneksi mulla tää on vain väliaikaista, en pystyis elämään näin loppuelämää. En sais ikinä mitään aikaiseksi, jäis palkka heikoksi. :)

      Poista
  6. Toi littana persikka menee ainakin taalla New Yorkin osavaltiossa nimella donut peach. Aika samoissa hinnoissa ruoka taalla, avokadot taitaa olla vaan vahan kalliimpia.
    Maria

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Donut? Jännää. Näyttäähän se ehkä vähän donitsilta :)

      Poista
  7. Hahaa, tää oli kyllä kiva, mäkin haluan tehdä tämän :D Ja Suomessa ruokakaupassa käyminen on kyllä ihan sika kallista, toi 13 egeä oli mun mielestä aika hyvä hinta tosta määrästä ruokaa!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Juu, tee ihmeessä. Tuntuu, että Briteissä ruoka oli aina suht halpaa, mutta en tiedä miten on vertaillessa Espanjan kanssa. Ainakin siellä on hyvät valikoimat jopa pienessä kaupoissa. Meidän lähikauppa on vähän niin ja näin.

      Poista
  8. Voi että tuo vuohenjuusto on halpaa;kade kade....

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. hehe, onneksi sitä sentään kaupasta saa, se on mun herkkua!

      Poista
  9. Mua itkettää vähän, vaikken edes tiedä, onko se oikeutettua. En oikeastaan tiedä, millä kurssilla laskis käännöksen. Naudanlihan hintavertailu saattais piristää? :) Vaikka mieluummin taitaisin syödä luonnonjogurttia ja vuohenjuustoa :P

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Hahah, voi, voi. Älä itse. Kai se pitää pimeän kurssin hinnalla laskea, kun ei muuhun ole enää oikeutta. Tai jotain siltä väliltä, luottokortti-kurssi? ;)
      Muistan viimeksi maksaneeni meidän lähikauppahallissa silmieni edessä jauhetusta naudanlihasta jotain 6e puolelta kilolta. Se tuntuu aika kovalta hinnalta! Toisaalta keskustan La Boqueríassa näin joskus jotain kylttejä 6e/kg. Tiedä sitten mitä jauhelijaa möivät?!?

      Poista
    2. Oot pyytanyt niita jauhaan sulle naudan sisafiletta! :D Taalla taitaa nyt olla 37 pesoa carne picada especial. En tieda, mita osaa kukin lihakauppias siihen kayttaa, mutta hyvia pyorykoita on tullut. Lomo kalleimpana osana pyorii 60 - 70 pesossa kilo. Eli paljon halvempaa kuin tanaan mun pizzaan laittamat herkkusienet!! Ruokien keskinainen hintavertailu ei johda kuin hammennykseen, joten valta sita jossain maarin :)

      Poista
    3. Joo, mä ostan nautaa vaan jauhettuna! Ihan uskomatonta, mutta champithan on siellä erikoisherkku, kun taas lomoa vetää joka kulman kundi ;)
      Kokotaan aika kasvispainotteisesti, joten sitten Argentiinassa voi surutta vetää muutaman asadon viikossa :P

      Poista
  10. Mä innostuin tästä aiheesta niin paljon, että avauduin omaan blogiini... Ihanan edulliselta näyttää! Täällä voisi lisätä ehkä kolmanneksen kaikkiin hintoihin :/

    VastaaPoista
  11. No mutta olipas hyvä idea! Jos et pahastu niin nappaan omaankin blogiini, oli nimittäin tosi mielenkiintoinen idea. Ensin ajattelin, että eihän nuo hullumman hintaiset ostokset olleet, mutta sitten tajusin, että nuohan on euroja eikä dollareita :D Nuo 13€ ostokset tuntuivat jotenkin kalliilta, näin kanadalaisittain, mutta katsotaanpa mitä sitä itse oikeasti tuleekaan kulutettua..!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Joo, tottakai. Olisi kiva tietää mitä siellä kaikki maksaa? Muistaakseni se tuntui aika halvalta paikalta ainakin vaihdon aikana. Meidän yliopiston asuntolan viereisestä kulmakaupasta kun sai Ben & Jerrysiä vissiin kolmella eurolla :) (täällä se maksaa n. 5!)

      Poista
  12. Aivan loistava työkalu hintojen vertailuun: www.numbeo.com
    Tuolta saa aina päivitetyt tiedot.
    rgds, friherre

    VastaaPoista